сряда, 31 август 2011 г.

ИЗЛОЖБА "МОСТОВЕТЕ НА ДУНАВ", ФОТОГРАФИЯ ПЕТЕР ДЮКИЧ, УНГАРИЯ








На 02.09.11 в 12.00 часа в ХГ"Н. Петров" ще открием изложба на унгарския фотограф Петер Дюкич. Фотоизложбата "Мостовете на Дунав" включва 33 работи. В нея автора представя мостовете на най-голямата река в ЕС. "Още по време на снимките-казва автора, разбрах как, напредвайки покрай реката, се променя архитектурата, културата, а в нейните рамки и строителството на мостове. Всяка страна, дори всяка част на страната си има своята специфика и характер." Изложбата е предоставена от Унгарския културен институт в София

понеделник, 29 август 2011 г.

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ "НИКОЛА ПЕТРОВ" ДОСТЪПНА ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ




Това стана възможно с реализирания проект "Осигуряване на достъпна среда за хората с увреждания в сградата на художествена галерия "Никола Петров", Видин", финансиран от Агенцията за хора с увреждания.На главното стълбище са монтирани платформен подемник и стационарна рампа, с които вече е осигурен лесен и удобен достъп до залите на художествената галерия. Първият посетител беше Петър Кичашки от Видин, който заедно със свои приятели разгледаха изложбата на художника Георги Петров.

четвъртък, 18 август 2011 г.

ГЕОРГИ ПЕТРОВ ЮБИЛЕЙНА ИЗЛОЖБА "МАСАТА" - ЖИВОПИС

22.08.2011, 17.30 откриване





Роден на 6.05.1931 година в село Покрайна, Видинско.
През 1957 г. постъпва в Художествената академия „Николае Григореску”- Букурещ като стипендиант на българската държава и завършва през 1963 г. специалност „Живопис” при проф. Корнелиу Баба. От 1964 г. участва във всички общи Регионални и национални изложби в страната.
Участва в международни изложби в: източно арабските страни и бившите съветски републики – 1965, Зайчар - Сърбия – 1982, 1984 и 1986,Ровно - Украйна – 1989, София, галерия „Средец”- 1999, Букурещ - Румъния – 2000 и 2004 година.
Участва в Международни изяви на изобразителното изкуство в:
Международното младежко биенале – Париж – 1964, Международното биенале на хумора и сатирата – Габрово – 1992 и 1994, Международното триенале на съвременната живопис – София – 1996 година.
Участва в Международни симпозиуми: 1977 – Чехановец - Полша,1986 – Шверин-Германия, Белоградчик – 1986, Тескани – Румъния -2001 г.
Има самостоятелни изложби в: Художествена изложба „Никола Петров”- Видин 1990, Юбилейна изложба – галерия „Шипка”6 – София,Читалище „Цвят”- Видин – 2002, Художествена галерия – Белоградчик – 2003,Галерия „Шипка”6 – София – 2006 година.
Специализации в: Унгария – 1976, Чехия – 1985, Украйна – 1987, Сите дез Артс – Париж, Франция – 1993 година.







Героите на Георги Петров са вътрешно свързани със земята, труда,почивката и патриархалния семеен живот. Статичните композиции го водят към по – голяма обобщеност на формите, разкривайки и утвърждавайки вечните човешки стремления и националното своеобразие на живописните търсения. Авторът изгражда обемите без да забравя за омекотяването на въздушната среда. Творбите му са истински човешки и носят не само положителното и естествено влияние на неговия професор Корнелиу Баба,
но и сериозния стремеж да се върви напред. Издържани в определен дух, те показват остър усет към ритъма на живописната форма, към композицията и колоритните достойнства. „Застиналите форми” са уравновесени в топъл или студен колорит, с подтекстово психично състояние под замръзналите пози, лица или елементи. Така автора намира своя път към по – голяма пластична и картинна монументализация, както в ранните си творби, така и по – късно в произведенията без фигури или чисто абстрактни форми.
През 1964година картината му „Семейство пред телевизора” става носител на наградата за най – добра композиция на съвременна тема. На следващата година фигуралната му композиция „Семейство” е отличена с първа награда в Русе. Едно от произведенията му „Композиция” привлича вниманието в българското посолство в Париж. Десетки са участията му в национални и международни изложби във Франция, Германия, Румъния,
Полша и така нататък и така нататък. Негови творби притежават както Националната художествена галерия, така и редица галерии в България,институции, както и частни колекционери и любители на изкуството.Равносметките никога не са били най – важната част от живота на твореца, но реализацията на твоите идеи и тяхното одобрение от критици и от всички нас – това означава да си извървял нелек път, който се заплаща с безсънни нощи, с много нерви и лишения.
„Най – труден е процесът преди рисуването споделя Георги Петров – това е времето, когато вдъхновението и талантът се търсят и колебливо си
подават ръка, докато стигнат до мига на взаимност. Останалото е труд и опит …и цветове. Цветовете раждат чувствата, които човек изпитва пред една картина. И то нюансираните цветове, чрез които говори художника, са моя принцип. Но не са важни принципите, а това художника да остане верен на идеите и таланта си.” Животът на Георги Петров минава между две картини – онази, която вече е нарисувал, и тази, която носи в себе си.
Темата в изложбата е „Масата” – не в буквалния смисъл на думата, а мястото, където се решават всички проблеми, както житейски, така и философски. По времето на социализма масата е червена. Един „другар” говори вдъхновено на хора, които покорно го слушат и гледат настрани.Творбата „Изоставената маса” внушава идеята, че мълчанието е най – страшно от всичко на света, особено мълчанието между двама души, които седнали един срещу друг няма какво да си кажат. В друга картина „Очакване” седналата жена очаква, че някои ще дойде. Следват и други произведения, посветени на масата като философско понятие.
В картините на Георги Петров „диша” една тишина, пред която можем да спрем за миг, да се вслушаме в нея и да въздъхнем – понякога с облекчение, понякога с надежда или понякога с болка. Георги Петров дълго е стаявал душата си пред тази тишина, в която зрее изкуството му, която другите хора наричат – тишина за почит. Почит към дългогодишния творчески секретар на Групата, по – късно и Дружеството на видинските
художници и Директор на Художествената галерия „Никола Петров” във Видин. Към твореца Георги Петров – постоянно търсещ в загадъчните лабиринти на красотата, отмервайки търпеливо стъпките на нашето време и чрез платното отразявайки и съхранявайки го за бъдещето.